Stłuszczenie wątroby to trudny przeciwnik, ale można go pokonać

Stłuszczenie wątroby jest bardzo podstępne, rozwija się niezauważone i z czasem staje się bardzo groźne, gdyż latami może nie dawać żadnych zauważalnych objawów. Niekontrolowane stłuszczenie wątroby może doprowadzić nawet do nieodwracalnej marskości wątroby, ale jeśli w porę podejmiemy z nim walkę, to jest całkowicie odwracalne.

Pierwszym objawem problemów z wątrobą mogą być częste infekcje

Stłuszczenie to gromadzenie się kropelek tłuszczu w komórkach wątroby. Pierwsze odczucie bólu zazwyczaj pojawia się, gdy wątroba powiększa się z powodu gromadzenia się w niej tłuszczu i zaczyna uciskać sąsiadujące narządy. Aby do tego nie dopuścić, warto zwrócić uwagę na pierwsze sygnały, które świadczą o kłopotach z wątrobą, a są to np. swędzenie skóry czy osłabienie układu odpornościowego przejawiające się jako częste infekcje. Takie objawy są często lekceważone i mało kto wiąże je z wątrobą.

Nawet nadmiar owoców może zaszkodzić wątrobie

Najczęściej za przyczynę problemów z wątrobą prowadzących do jej stłuszczenia uważa się ciężkostrawne i tłuste jedzenie. Przyczyn jest dużo więcej, na problemy z wątrobą wpływa też: niezdrowy tryb życia (brak aktywności fizycznej), dieta w której dominują węglowodany (słodycze,  jasne pieczywo, słodzone napoje, a nawet owoce spożywane bez umiaru), używki (alkohol, palenie). Ale to nie wszystko! Osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia przyjmują latami wiele leków, a one też szkodzą wątrobie i też często prowadzą do jej stłuszczenia. Stłuszczenie najczęściej występuje u osób z nadwagą i otyłością, a także towarzyszy chorobom przewlekłym, zwłaszcza łuszczycy, cukrzycy, depresji, przewlekłym stanom zapalnym (np. reumatyzm) czy zaburzeniom hormonalnym.   

Regularna aktywność fizyczna pomaga wątrobie

Na szczęście jest też i dobra wiadomość – stłuszczenie jest odwracalne! Jeżeli odpowiednio zadbamy o wątrobę, to stłuszczenie można zatrzymać, a nawet doprowadzić do jego cofnięcia. Najważniejsza jest zdrowa dieta, składająca się z potraw przyjaznych wątrobie oraz regularna aktywność fizyczna, np. spacery. Warto też pamiętać o suplementacji wspomagającej pracę wątroby. Najlepsze są standaryzowane wyciągi ziołowe, gdyż umożliwiają przyjmowanie powtarzalnych dawek, co gwarantuje skuteczną ochronę i regenerację wątroby. 

Najlepsze zioła na wątrobę: ostropest, mniszek lekarski i karczoch

Doskonałym przykładem suplementu, który zawiera wyciągi z trzech ziół doskonałych dla wątroby jest preparat Livenorm kapsułki. Jego składniki – wyciągi z ostropestu, mniszka lekarskiego i karczocha są tak dobrane, że ich działanie wywołuje efekt synergii, czyli podane razem działają skuteczniej niż przyjmowane osobno. Zaletą stosowania preparatu Livenorm jest dawkowanie – wystarczy 1 kapsułka dziennie, co jest dużo wygodniejsze niż konieczność przyjmowania kilku tabletek czy kapsułek, jak ma to miejsce w przypadku wielu popularnych preparatów. 

Polecamy: Detoksykacja wątroby