Livenorm

Wątroba w chorobach skóry

  • Gdy wątroba funkcjonuje normalnie, przetwarza wszystko co dostaje się do organizmu, a substancje szkodliwe metabolizuje do nieaktywnych związków, które są łatwo wydalane. Naturalną drogą eliminacji tych związków jest droga przez jelito. Gdy wątroba jest przeciążona i nie może dobrze spełniać swojej funkcji oczyszczającej, wówczas związki toksyczne, które powinny zostać usunięte przez jelito dostają się do krwiobiegu. Organizm za wszelką cenę stara się ich pozbyć, gdyż jeśli tego nie zrobi, to ulegnie zatruciu i zginie. Taką zastępczą drogą ich usunięcia jest droga przez skórę, która w pewnym sensie zaczyna „wyręczać” wątrobę. W czasie tego procesu do skóry dostaje się wiele substancji toksycznych, które robią „w skórze” prawdziwe spustoszenie. Stają się przyczyną powstawania wielu problemów skórnych, takich jak stany zapalne, czyraki, trądzik czy wykwity łuszczycowe.
  • W przypadku łuszczycy powiązanie stanu skóry z pracą wątroby ma jeszcze większe znaczenie. Mianowicie, leczenie tej choroby trwa długo, często nawet kilkadziesiąt lat, a stosowane leki działają szczególnie niekorzystnie na wątrobę. Upośledzenie funkcji wątroby jest jednym z najczęstszych powikłań leczenia łuszczycy. Objawem tego jest zwiększona zawartość trójglicerydów w surowicy oraz podwyższone wskaźniki wątrobowe, a ze strony skóry i błon śluzowych występuje ich zwiększona suchość i urażalność. Ponadto, najczęstszymi chorobami współistniejącymi z łuszczycą są otyłość, podniesiony poziom cukru we krwi i zaburzenia gospodarki cholesterolowej, które dodatkowo obciążają wątrobę, utrudniając jej pracę. Jeżeli wątroba nie zneutralizuje substancji toksycznych, to wraz z krwią dostają się one do skóry i działając na nią drażniąco powodują zaostrzenie zmian łuszczycowych. Wielu lekarzy zwraca uwagę, że przestrzeganie właściwej diety oraz dbałość o dobry stan wątroby znacznie podnosi skuteczność leczenia łuszczycy.
  • Organizm można porównać do skomplikowanej sieci naczyń połączonych. Praca poszczególnych organów i narządów jest ze sobą wzajemnie powiązana. Jeżeli w tym systemie jedno ogniwo zaczyna zawodzić, to w istotny sposób wpływa na pracę pozostałych. Taka właśnie zależność istnieje między funkcjonowaniem wątroby, a stanem skóry. Jeżeli wątroba nie usunie wszystkich toksyn, to dostaną się one do skóry i efekty tego będą widoczne na zewnątrz. Natomiast, jeżeli wspomożemy wątrobę i skutecznie oczyścimy organizm z toksyn, wówczas będzie to też miało odbicie „na powierzchni” w postaci dobrze wyglądającej skóry.

Piśmiennictwo

  1. Prof. W. Bruhl, prof. R. Brzozowski: Vademecum lekarza ogólnego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1990
  2. Dr J. O. A. Pagano: Healing psoriasis, John Wiley & Sons Inc., Hoboken, NJ 2009
  3. Dr S. Cabot: Dieta oczyszczająca wątrobę, Mada, Warszawa 2011
  4. Prof. H. Wolska: Łuszczyca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009

Dzięki uprzejmości Fundacji Źródła Życia cytujemy fragmenty książki Pani Rhody Lake „Oczyszczamy wątrobę”

Każdy narząd, gruczoł, mięsień i tkanka w naszym organizmie współpracuje w harmonii z innymi, tworząc jednolitą całość, w której wątroba pełni znaczącą rolę. Odpowiednia pielęgnacja wątroby może przynieść wymierne korzyści każdemu z nas, tak więc warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, jak traktować narząd, nazywany przez Chińczyków „ojcem wszystkich narządów”. Być może popularne powiedzenie „Powiedz, co Ci leży na wątrobie?” kryje w sobie więcej znaczenia, niż można przypuszczać.

Sami jesteśmy odpowiedzialni za to, czym karmimy nasze ciało. Toksyny niszczące wątrobę mogą wchodzić w skład diety, którą stosujemy od dziecka; nawet naszych ulubionych potraw.

Wielu ludzi leczy się na zaparcia, alergie, wysoki poziom cholesterolu, zespół jelita drażliwego, wysoki poziom cukru we krwi, astmę czy wysypki, nie mając pojęcia, że prawdziwy problem może mieć swoje źródło w wątrobie. Ten duży i niezwykle ważny organ oczyszczający organizm z toksyn często niedomaga w wyniku obciążenia i przemęczenia – w tym stanie nie może spełniać swojej funkcji. Wszystko to jest rezultatem niewłaściwej diety i stylu życia.

Na szczęście jest i dobra wiadomość: wątroba szybko zapomina o doznanych krzywdach. Optymalne funkcjonowanie wątroby może zostać przywrócone i nawet uszkodzony narząd jest w stanie się zregenerować. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, jakie działania należy podjąć, a jakich zaprzestać. Celem tej książki jest zachęcenie czytelnika do przyjrzenia się swojej wątrobie i wprowadzenia ścisłej diety, która pomoże jej pozbywać się toksyn. Odrobina współpracy z własną wątrobą wystarczy, aby poczuć się lepiej zarówno w wymiarze fizycznym, psychicznym, jak i emocjonalnym.

Fragment zaczerpnięto z/Powyższy cytat pochodzi z książki Rhody Lake pt. „Oczyszczamy wątrobę”, wydanej przez Fundację Źródła Życie. Książka dostępna jest na stronie: http://sklep.fzz.pl/312,oczyszczamy-watrobe.html.

Wątroba musi pracować na pełnych obrotach w celu wydalenia tych toksyn przez płuca, skórę, nerki i jelita, tak aby nie dostały się do krwioobiegu. Nadmiar toksyn oznacza również przeciążenie wszystkich narządów, co oznacza, że każdy z nich musi pracować ponad swoje siły. Wskutek tego pojawiają się choroby; niestety w większości przypadków praca lekarza ogranicza się do leczenia objawów, bez wnikania w źródło problemu.

Fragment zaczerpnięto z/Powyższy cytat pochodzi z książki Rhody Lake pt. „Oczyszczamy wątrobę”, wydanej przez Fundację Źródła Życie. Książka dostępna jest na stronie: http://sklep.fzz.pl/312,oczyszczamy-watrobe.html.

Kanały odprowadzające toksyny z naszego ciała
Wątroba jest tylko jedna i należy dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie, aby organizm mógł pozbywać się toksyn. Jako że jedynie wątroba jest w stanie oczyścić krew, ważne jest, aby pamiętać o regularnym oczyszczaniu jej przy pomocy odpowiedniej diety pełnej wartościowych składników odżywczych. W ten sposób toksyny mogą być łatwo wydalone przez normalne kanały: przez woreczek żółciowy razem z żółcią do jelit oraz przez nerki do pęcherzyka moczowego.

Tymi drogami nasz organizm pozbywa się mikroorganizmów (pasożytów), środków owadobójczych, dodatków do żywności, sztucznych tłuszczy, leków, alkoholu i innych toksyn.

Kiedy te kanały są zablokowane lub przeciążone, toksyny są usuwane przez skórę, co powoduje egzemę, trądzik różowaty, swędzenie skóry, brązowe plamki na skórze, zaczerwienienie twarzy i wysypki skórne.

Powyższy cytat pochodzi z książki Rhody Lake pt. „Oczyszczamy wątrobę”, wydanej przez Fundację Źródła Życie. Książka dostępna jest na stronie: https://sklep.fzz.pl/ksiazki/313-oczyszczamy-watrobe-9788362103348.html.