Livenorm

Najlepsze zioła na wątrobę

TRZY ZIOŁA NA WĄTROBĘ, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ

Specjaliści od chorób wątroby podkreślają, że zioła na wątrobę są naturalnymi produktami, które wyróżnia efektywne działanie w zakresie wspierania i regeneracji wątroby.

OSTROPEST PLAMISTY (Silybum marianum)

Ostropest plamisty znany jest w medycynie od ponad 2000 lat. Jest jednym z najlepiej przebadanych ziół stosowanych współcześnie. Nie bez powodu w kategorii roślin obejmujących zioła na wątrobę, ostropest jest jednym z ważniejszych produktów.

Jest szczególnie zalecany w przypadku chorób wątroby oraz schorzeń, których przyczyną jest zła praca wątroby.

Działanie

Ostropest plamisty wzmacnia działanie odtruwające i oczyszczające wątroby, a także zwiększa regenerację jej komórek. Mechanizm tego działania polega na stabilizacji błony komórkowej hepatocyta, czyli podstawowej jednostki strukturalno-czynnościowej wątroby. Jest to bardzo istotne, gdyż patologia chorób wątroby jest właściwie patologią błon komórkowych. Ponadto ostropest plamisty chroni wątrobę przed jednoczesnym napływem zbyt wielu substancji, które jej szkodzą. Jest też silnym przeciwutleniaczem i dzięki temu przeciwdziała uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki. Inna ważna cecha substancji zawartych w ostropeście to blokowanie syntezy leukotrienów (lipidów odpowiadających za procesy zapalne) co ma zastosowanie w łagodzeniu stanów zapalnych.

Zastosowanie

Ostropest plamisty jest stosowany w przypadku:

  • marskości wątroby związanej z wirusowymi zapaleniami wątroby (wzw)
  • marskości wątroby w wyniku nadużywania alkoholu
  • stłuszczenia wątroby
  • zatruć
  • złego samopoczucia po nadużyciu alkoholu
  • problemów trawiennych (wzdęcia, odbijanie)
  • wysokiego cholesterolu
  • łuszczycy

MNISZEK LEKARSKI (Taraxacum officinale)

Mniszek lekarski ma działanie tonizujące dla wątroby, żółciotwórcze, żółciopędne i łagodnie przeczyszczające. Jest jednym z najskuteczniejszych ziół w terapii schorzeń wątroby, podobnie jak inne zioła na wątrobę.

Działanie

Mniszek lekarski jest rośliną jadalną i można go spożywać przez dłuższy czas. Dobre rezultaty uzyskuje się po kilkumiesięcznym stosowaniu mniszka lekarskiego. W leczeniu wirusowych zapaleń wątroby optymalne efekty uzyskuje się gdy jest stosowany równocześnie z innymi roślinami o silniejszym działaniu. Korzeń mniszka lekarskiego łagodzi stany zapalne przewodów żółciowych i wątroby, a także zwiększa przepływ żółci. Działa silnie żółciotwórczo pobudzając bezpośrednio czynności wątroby (cholereticum) oraz żółciopędnie (cholagogum) wskutek zmniejszenia napięcia mięśni gładkich, tym samym oporów w drogach żółciowych. Ponadto mniszek lekarski odciąża wątrobę, wspomagając proces odtruwania organizmu przez nerki, ma właściwości przeciwzapalne oraz zmniejsza zawartość cholesterolu we krwi. Świeże, zielone części mniszka lekarskiego są bardzo dobrym źródłem witaminy A, zawierają jej więcej niż np. surowa marchew czy szpinak.

Zastosowanie

Mniszek lekarski jest stosowany w:

  • zapaleniach wątroby
  • przewlekłych dolegliwościach wątroby
  • schorzeniach przewodów żółciowych
  • schorzeniach pęcherzyka żółciowego
  • zaburzeniach trawiennych
  • przewlekłych chorobach skórnych

KARCZOCH ZWYCZAJNY (Cynara scolymus)

Karczoch zwyczajny działa żółciotwórczo i żółciopędnie (cholagogum et cholereticum), odtruwająco i regenerująco na miąższ wątroby, a także zmniejsza zawartość cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zapobiegając miażdżycy tętnic.

Działanie

Zła praca pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych jest bardzo częstym zaburzeniem funkcjonalnym. Następuje wówczas niedostateczny odpływ żółci i jest to przyczyną zaburzeń trawiennych. Długotrwałe zatrzymanie żółci może powodować uszkodzenie miąższu wątroby. Substancje zawarte w karczochu zwyczajnym pobudzają, zwiększają i przyspieszają wydzielanie żółci oraz jej odpływ, przeciwdziałają jej zastojom, a także ułatwiają opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Wzmożenie przepływu żółci powoduje oczyszczenie dróg żółciowych z drobnoustrojów i osadów. W połączeniu z ostropestem zwyczajnym karczoch ma działanie ochraniające miąższ wątroby (hepatoprotectivum).

Zastosowanie

Karczoch zwyczajny jest stosowany w:

  • przewlekłych chorobach wątroby
  • stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
  • zaburzeniach przemiany tłuszczowej
  • zaburzeniach trawiennych
  • chorobach skóry, jako środek oczyszczający

LIVENORM – ZIOŁA NA WĄTROBĘ, KTÓRE WSPIERAJĄ FUNKCJE WĄTROBY I DETOKSYKACJĘ

Livenorm kaps. to ziołowy suplement diety (zioła na wątrobę w kapsułkach), który sprzyja regeneracji wątrobypoprawia wytwarzanie i przepływ żółci, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, a także łagodzi suchość i swędzenie skóry towarzyszące łuszczycy, a także cukrzycy czy menopauzie. Zawiera mieszaninę standaryzowanych wyciągów z ostropestu, mniszka lekarskiego i karczocha zwyczajnego. Mieszanka ta działa synergistycznie (jest skuteczniejsza, niż podawanie ziół oddzielnie), dzięki temu wystarczy tylko 1 kapsułka dziennie. Standaryzacja wyciągów gwarantuje podawanie właściwych dawek.

Zadbana wątroba to skuteczniejsze leczenie łuszczycy

Zaburzenia pracy wątroby powodują m.in. suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry. Upośledzenie funkcji wątroby jest jednym z najczęstszych powikłań leczenia łuszczycy, więc dbałość o jej dobrą kondycję podnosi skuteczność walki z łuszczycą i poprawia wygląd skóry.

Stłuszczenie można pokonać

Wątrobę warto wspierać, bo jest to jedyny organ posiadający zdolność regeneracji i nawet jej stłuszczenie jest odwracalne. Trzeba tylko przestrzegać diety i wspomagać jej pracę suplementacją. Dobrze dobrany suplement, taki jak LIVENORM jest bezcenny!

Piśmiennictwo

  1. Prof. E. Lamer-Zarawska, prof. B. Kowal-Gierczak, prof. J. Niedworok: Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007
  2. Prof. A. Gładysz, prof. J. Juszczyk: Leczenie chorób wątroby, Wydawnictwo VOLUMED, Wrocław 1996
  3. Dr C. E. Ulbricht, dr E.M. Basch: Natural Standard Herb and Supplement Reference, Evidence-Based Clinical Reviews, Mosby Inc., St. Louis, Missouri 2005
  4. S. H. Buhner: Zioła na żółtaczkę typu C, Bauer-Weltbild Media, Sp. z o.o., Sp. K., Warszawa 2006
  5. Dr S. Cabot: Dieta oczyszczająca wątrobę, Mada, Warszawa 2011
  6. PDR for Herbal Medicine, Fourth Edition, Thomson Healthcare Inc., Montvale, NJ 2007
Zioła na wątrobę - karczoch
Zioła na wątrobę - ostropest
Zioła na wątrobę - mniszek