Livenorm

Co trzeba wiedzieć o wątrobie?

Jest to największy narząd ludzkiego organizmu i jedyny, który ma dwa oddzielne źródła krwi. Jednym jest tętnica wątrobowa, doprowadzająca krew bogatą w tlen, a drugim żyła wrotna, dostarczająca krew bogatą w składniki odżywcze pochodzące z pokarmów. Wszystko co dostaje się do organizmu jest przez wątrobę przetwarzane. Wątroba odpowiada za kilkaset różnych czynności, jednak najważniejszą z nich jest neutralizacja i wydalanie z organizmu substancji toksycznych.

Wątrobę od pozostałych organów ciała ludzkiego różni to, że jej uszkodzenia i choroby nie dają objawów, tzn., że w takich sytuacjach wątroba nie ostrzega nas bólem. Stłuszczenie, przewlekłe zapalenia, marskość, a nawet początkowe okresy pierwotnego raka wątroby mogą przebiegać całkowicie skrycie i dopiero przypadkowe badania (np. USG czy badanie krwi) uruchamia system szczegółowej diagnostyki i leczenia. Gdy sami zauważymy objawy choroby wątroby, to na leczenie jest już za późno. Dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie czynników, które są zagrożeniem dla wątroby i prowadzą do jej stłuszczenia. Najczęściej są to alkohol, zła dieta, zatrucia, otyłość, cukrzyca czy długotrwałe przyjmowanie leków. Dobrą wiadomością jest to, że jeżeli zaczniemy dbać o wątrobę i wspomagać jej pracę, to nawet stłuszczenie można cofnąć. Jeśli jednak w odpowiednim czasie tego nie zrobimy, to może dojść do marskości, a to jest już zmiana nieodwracalna i jedynym skutecznym leczeniem jest przeszczep.

Złe funkcjonowanie wątroby powoduje, że nie jest ona w stanie usunąć szkodliwych substancji, które nadal krążą w organizmie. Jest to przyczyna wielu schorzeń innych narządów, stanów zapalnych czy problemów metabolicznych. Niezmiernie ważną rolę wątroba odgrywa w przypadku schorzeń skóry, a szczególnie łuszczycy. Więcej na ten temat możesz przeczytać w zakładce znaczenie wątroby w chorobach skóry.